30. novembra 2012

Bojnický závin


300 g hladkej múky., 40 g kvasníc., 160 g masla., 30 g práškového cukru., 3 vajcia., marhuľový džem., tuk na potretie plechu
Do preosiatej múky rozdrobíme droždie a tuhé maslo, dobre premiešame a vytvoríme mrveničku. Pridáme práškový cukor, 1 vajce, 1 žĺtok a vypracujeme cesto. Z cesta sformujeme guľu, ktorú zavinieme do čistej utierky. Utierku s cestom zavesíme na varešku a na dve hodiny ju ponoríme do studenej vody. Po dvoch hodinách cesto rozvaľkáme na doske na hrúbku 1 cm. Stred potrieme marhuľovým džemom a okraje cesta preložíme cez seba. Závin preložíme na vymastený plech, potrieme rozšľahaným vajcom a upečieme.

Jadranská torta


3 vajcia., 60 g práškového cukru., 60 g hladkej múky., 20 g kakaa., 2 lyžice oleja
Krém – 200 ml mlieka., 100 g krupicového cukru., 20 g maizeny., 1 žĺtok., 50 g zomletých opražených lieskových orieškov., 150 g masla., 300 ml šľahačky., 30 g cukru
Poleva – 100 g čokolády na varenie., 20 g stuženého pokrmového tuku
Z 3 bielkov vyšľaháme tuhý sneh, do ktorého opatrne primiešame 30 g práškového cukru. 3 žĺtky a 30 g práškového cukru vymiešame do penista a zľahka spojíme s bielkovým snehom. Pridáme preosiatu múku a kakao a za stáleho miešania prilievame olej. Cesto vylejeme do vymastenej a vysypanej tortovej formy a upečieme vo vyhriatej rúre.
Krém – Krupicový cukor, maizenu a 1 žĺtok dobre rozmiešame v mlieku a za stáleho miešania privedieme do varu. Hneď odstavíme a kašu za občasného miešania necháme vychladnúť. Vychladnutú kašu pridáme k zmäknutému maslu a dohladka vyšľaháme. Do maslovej hmoty pridáme pomleté oriešky. Krém nahrubo natrieme na cesto a necháme v chlade stuhnúť.
Smotanu na šľahanie s cukrom ušľaháme dotuha a natrieme na krémovú vrstvu. Z čokolády na varenie a z tuku pripravíme čokoládovú polevu a potrieme ňou povrch torty. Keď stuhne, tortu ozdobíme zvyšnou šľahačkou a celými lieskovými orieškami.

Bratislavské rožky


0,5 kg pšeničnej polohrubej múky, 0,5 kg pšeničnej hladkej múky, 40 – 80 g pekárenského droždia, 10 g soli, 0,15 kg cukru, 0,30 kg čerstvého masla (margarínu), asi 0,2 l plnotučného mlieka
Plnka: 1 kg mletého maku, 0,5 kg pieskového cukru, 1 bal. vanilkového cukru, kôra z 1 citróna, 0,5 l vody
Na potretie cesta: minimálne 3 žĺtky
Pripravíme si droždie v asi 0,1 l vlažného mlieka, asi po 20 minútach ho vlejeme do múky, ktorú sme dôkladne zmiešali. Pridáme cukor, soľ a vmiešame aj zvyšok mlieka. Postupne pridáme tuk (maslo, margarín, prípadne jedlý olej) a všetko dokonale spracujeme tak, aby sa cesto nelepilo. Urobíme guľu, ktorú dáme do nádoby na kysnutie. Kysnúť môže 20 minút až hodinu, podľa toho, koľko sme použili droždia. Vykysnuté cesto ešte raz premiesime. Po ďalších 10 – 20 minútach rozdelíme cesto na polovice, a urobíme z nich dva asi 50 cm sendviče. Tie potom ešte ďalej predlžujeme a z prútu cesta odkrajujeme kúsky asi 25 g (majstrovské rožky, ako na súťaži, sa pred ďalším spracovaním vážia každý zvlášť, rovnako aj plnka do nich). Z kúskov cesta narobíme guľôčky. Príprava náplne: Cukor rozpustíme vo vode a zohrievame. Pridáme pomletý mak, za stáleho miešania zohrievame dovtedy, až sa mak zahustí. Do chladnúcej náplne pridáme nastrúhanú kôru z citróna a vanilkový cukor. Po vychladnutí by mala byť zmes taká hustá, aby sa dali z nej rukou robiť šúľance. Ak je ešte riedka, môžeme ju zahustiť troškou kvalitnej strúhanky (niektoré gazdinky na to používali perník na strúhanie). Na orechovú náplň (ktorá sa variť nemusí, ale je lepšie ju uvariť) potrebujeme primerané množstvo strúhaných vlašských orechov, dávame menej cukru a vody a viac orechov a namiesto vanilky ju môžeme ochutiť troškou rumu. Aj varená aj nevarená náplň by mala odpočívať najmenej hodinu. Guľôčky cesta rozvaľkáme na malé oválne placky a do ich stredu vložíme sformované valčeky plnky – 25g. Musí jej byť minimálne toľko, aká je hmotnosť cesta. Vytvarujeme valčeky – necháme podkysnúť. Potom formujeme výsledný tvar rožkov, ktoré sú na koncoch tenšie a pri ukladaní na plech ich formujeme do tvaru podkovičky, pričom vždy dbáme na to, aby spoj cesta bol na sodnej strane podkovičky (písmeno C). Vaječné žĺtky rozmiešame s troškou studenej vody a povrch podkovičiek potrieme. Potom rožky uložíme na chladné miesto do prievanu, aby vaječná glazúra zaschla. Keď sa už nelepí, prenesieme plech s rožkami na 15 – 20 minút na teplejšie miesto, aby nakysli a glazúra popraskala (mramorovala). Ak chcete mať mramorovanie výraznejšie, môžete túto procedúra 2 – 3 krát zopakovať. Pečieme pri teplote okolo 200 °C asi 12 minút. Orechová plnka (pre cesto z 400g múky) 150 g mletých orechov, 100 g práškového cukru, 3 dl mlieka, 100 g mletých piškót, 2 PL rumu, 1 vanilkový cukor Mlieko a cukor privedieme do varu, pridáme zomleté orechy a za stáleho miešania varíme ešte asi 2 minúty. Odstavíme z platne, pridáme zomleté piškóty, vanilkový cukor a rum, premiešame.

Tajomstvo Plesnivca


2 ks plesnivec., ks cibuľa (väčšia)., 2 – 3 ks bobkový list., 5 – 6 zrniečok čierne korenie., 3 dcl oleja., zmes korenia (napr. gyros)
Na dno nádoby nalejeme olej, vložíme bobkový list, celé čierne korenie. Plesnivec po obvode prerežeme, plesňovou stranou vložíme do nádoby, posypeme zmesou korenia. Na syr položíme krúžky cibule (3 – 5 mm široké), opäť posypeme zmesou korenia a zalejeme olejom. Dáme do chladničky na 24 hodín. Podávame s chlebom alebo pečivom. Olivový nálev je výborný na ďalšie použitie – vyprážanie, pečenie, varenie – pretože je ochutený.

Zapekaná brokolica


600 g brokolice., soľ., 50 g masla., 50 g hladkej múky., 500 ml mlieka., mleté čierne korenie., štipku mletého muškátového orieška., 150 g postrúhaného syra (napr. Eidamu)., 100 g majonézy., maslo na vymazanie formy.,
Brokolicu očistíme, rozdelíme na ružičky a asi č minúty ju blanšírujeme vo vriacej osolenej vode. Potom ju prudko ochladíme pod tečúcou studenou vodou a necháme v sitku odkvapkať. V hrnci rozpustíme maslo, speníme na ňom múku, zalejeme mliekom a dobre rozšľaháme. Omáčku za stáleho miešania asi 10 minút povaríme a odstavíme. Ochutíme korením, soľou, muškátovým orieškom, vmiešame strúhaný syr a bešamel necháme vychladnúť. Ohňovzdornú misku vymažeme maslom, rozložíme v nej brokolicu, prelejeme ju bešamelom zmiešaným s majonézou a zapekáme pri 180°C asi 30 – 40 minút dozlatista. Vhodnou prílohou sú varené alebo opekané zemiaky.
Na 4 porcie – čas prípravy cca 60 minút., porcia – 2195 kJ / 524 kcal.

Macedónsky šalát


50 g tofu., malá cibuľa., 4 sterilizované uhorky., 200 g hlávkovej kapusty., 4 vrchovaté polievkové lyžice sterilizovaného (mrazeného alebo čerstvého) hrušku., 5 polievkových lyžíc kečupu., 2 polievkové lyžice rastlinného oleja., štipka medovky., sójová omáčka.,
Tofu pokrájame na malé asi centimetrové kocky a pokvapkáme ich sójovou omáčku. Nadrobno posekáme cibuľu a uhorky, kapustu nastrúhame na rezance. Pridáme ostatné suroviny a dobre premiešame. Podávame bez príloh ako hlavné jedlo.

Vidiecka polievka


Vo vývare varíme prebraté a prepláchnuté krúpy 15 až 20 minút. Postupne pridávame pripravenú zeleninu: najprv kapustu nakrájanú na kúsky 2 x 2 cm, povaríme a potom pridáme na kocky pokrájané zemiaky, na oleji presmažené plátky mrkvy a petržlenu a kocky cibule. Všetko varíme asi 15 minút. Asi 10 minút pred koncom varenia pridáme na štvrťky pokrájané rajčiaky. Osolíme, okoreníme a pridáme aj bobkový list, ešte povaríme a pred podávaním posypeme jemne nasekanou zelenou petržlenovou vňaťou. Smotanu podávame oddelene.

Skúste jazyk s chrenom


Aj keď moderná kuchyňa v posledných rokoch dosť obmedzila konzumáciu vnútorností, najmä ľadviniek a pečene, nesporne majú všetky vnútornosti vyššiu biologickú hodnotu ako mäso a obsahujú dôležité vitamíny A, B a železo. Preto by ste namiesto klasickej večere mohli niekedy zvoliť bravčový alebo teľací mozog, zapečený v alobale. Stačí pridať len pár plátkov slaniny, cibuľu pokrájanú na kolieska a ochutiť čiernym korením, soľou a vegetou. Aj varený hovädzí jazyk spestrí váš jedálny lístok. Umytý jazyk dáme variť do vody, pridáme soľ, čierne korenie a pokrájanú zeleninu. Keď je jazyk mäkký, vložíme ho na chvíľu do studenej vody a olúpeme. Pokrájaný na plátky ho podávame s postrúhaným chrenom, horčicou a chlebom alebo strukovinových prívarkov. 

Špargľová krémová polievka


800 g špargle., l vody., soľ., cukor., l slepačieho vývaru., 80 g hladkej múky., 80 g masla., 2 žĺtky., 6 lyžíc kyslej smotany., soľ., muškátový oriešok.,
Špargľu uvaríme vo vode, vyberieme, nakrájame na kúsky. Zápražku z masla a múky zalejeme vývarom zo špargle a slepačím vývarom, povaríme. Žĺtky zmiešame so smotanou a spolu so špargľou pridáme do polievky. Dochutíme soľou a muškátovým orieškom.

27. novembra 2012

Tvarohová torta Pokušenie

250 g polohrubej múky., 1 PL kakaa., 125 g masla., 60 g práškového cukru., 1 vajce., 4 PL vody., múku na posypanie dosky., 
Plnka: 1 kg jemného tvarohu., 200 g práškového cukru., 1 balíček vanilínového cukru., 4 vajcia., 2 žĺtky., 50 ml smotany na šľahanie., 
Poleva: 200 g horkej čokolády., 150 ml šľahačkovej smotany., 
Preosiatu múku zmiešame s kakaom, pokrájaným maslom, práškovým cukrom, vajcom a 4 lyžicami studenej vody. Vypracujeme hladké cesto, ktoré vytvarujeme do bochníka a necháme 30 minút odpočívať v chladničke. Na plnku vymiešame do hladka tvaroh, práškový a vanilínový cukor, vajcia, žĺtky a smotanu. Studené cesto rozvaľkáme medzi dvoma papiermi na pečenie do okrúhleho tvaru. Vložíme do tortovej formy tak, aby siahalo až po horný okraj. Vrchný papier odložíme a na cesto vylejeme tvarohovú plnku. Tortovú formu vložíme do vyhriatej rúry a pri teplote 200 stupňov C pečieme 15 minút. Potom teplotu znížime na 160 stupňov C a ďalej pečieme asi hodinu. Do menšieho hrnca nalámeme čokoládu a prilejeme smotanu. Vo vodnom kúpeli na miernom ohni vymiešame na hladkú polevu. Necháme mierne vychladnúť a nalejeme na upečený, vychladnutý koláč. Polevu necháme stuhnúť. Ozdobíme strúhanou čokoládou.

Torta s malinami

100 g horkej čokolády., 100 g masla., 4 vajcia., 150 g kryštálového cukru., 50 g polohrubej múky., 3 PL brandy., maslo na vymastenie formy., 
Poleva: 100 g horkej čokolády., 1 PL brandy., 100 ml šľahačkovej smotany., 150 g malín alebo iného lesného ovocia., mäta na ozdobenie., 
Čokoládu nalámeme na menšie kúsky a spolu s maslom ju pomaly rozpustíme v nádobe vo vodnom kúpeli. Vajcia s kryštálovým cukrom vyšľaháme do peny, potom pomaly po lyžiciach primiešame polohrubú múku. Na záver pridáme vychladnutú čokoládu s maslom. Cesto nalejeme do vymastenej tortovej formy a vo vyhriatej rúry pečieme 35 minút, kým povrch torty nie je zlatohnedý.
Poleva: Nalámanú horkú čokoládu roztopíme v nádobe vo vodnom kúpeli spolu s brandy a šľahačkovou smotanou. Ihneď, ako sa rozpustí, odstavíme a dohladka rozmixujeme. Mierne vychladnutý korpus pokvapkáme brandy. Po úplnom vychladnutí vyberieme z formy a natrieme plnkou. Koláč nakrájame a ozdobíme čerstvým ovocím alebo ovocnou polevou. 
Ovocná poleva: 150 g malín alebo iného lesného ovocia zalejeme trochou vody, lyžicou kryštálového cukru a na miernom ohni krátko povaríme. Vychladnutým sirupom s ovocím polejeme povrch koláča a ihneď podávame.
     

Tvarohová strieška

2 - 3 balíčky tmavých kakaových sušienok., 2 PL medu., 1 balíček vanilínového cukru., cca 400 g tvarohu., 125 g masla., 2 banány., 1 balíček čokoládovej polevy.,
V miske vyšľaháme maslo s medom, postupne pridáme tvaroh a vanilínový cukor. Plech vložíme alobalom a naň poukladáme v troch radoch po 7 kusov kakaových sušienok. Potrieme ich polovicou pripraveného tvarohové krému a prikryjeme ďalšími troma radmi sušienok po 7 kusov. Jemne ich popritláčame a potrieme zvyšným krémom. Na stredný rad poukladáme celé banány a pomocou alobalu nadvihneme bočné rady sušienok k sebe tak, aby sme vytvorili akoby striešku. Dezert zabalíme do alobalu a odložíme na 3 hodiny do chladničky. Po stuhnutí vyberieme z alobalu, polejeme čokoládovou plevou a opäť necháme dobre stuhnúť.

Vianočný ovocný chlebík

2 vajcia., 140 g polohrubej múky., 140 g práškového cukru., 100 ml mlieka., 150 g lúpaných mandlí. 70 g kandizovanej citrónovej kôry., 70 g hrozienok., 5 g sušených fíg., 10 g mletej škorice., tuk na vymastenie formy., 
Cukor a vajcia vyšľaháme do peny a pridáme nahrubo nasekané mandle a mlieko Pridáme nasekanú citrónovú kôru, hrozienka, nakrájané figy, škoricu, preosiatu múku a dôkladne premiešame. Formu na srnčí chrbát alebo na bábovku vymastíme tukom. Cesto preložíme do formy a pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov C. asi 30 - 40 minút. Necháme vychladnúť vo forme a vyklopíme.

26. novembra 2012

Špaldový koláč

30 dkg špaldovej múky., 30 dkg kryštálového cukru., 3 vajcia., 2 - 3 lyžice kakaa., 1 lyžičku sódy bikarbóny., 1 dl oleja., 7 dl postrúhaných jabĺk., za dve hrste orechov (posekaných na kúsky)., múku na vysypanie plechu., čokoládovú polevu., 
V miske zmiešame preosiatu múku, cukor, kakao a sódu bikarbónu. V druhej miske vyšľaháme vajcia, pridáme olej a jablká. Prelejeme do múčnej zmesi, pridáme orechy, opatrne spolu premiešame a vylejeme na vymastený, múkou vysypaný plech. Pečieme vo vyhriatej rúre cca 20 minút, dozlatista. Vychladnutý koláčik potrieme pikantným džemom a polejeme čokoládovou polevou.

25. novembra 2012

Makovo tvarohový koláč

120 g masla., 200 g hladkej múky., 70 g práškového cukru., 1 vajce., soľ.,
Plnka: 1 kg tvarohu., 4 vajcia., 100 ml šľahačkovej smotany., 1 lyžica rumu., 200 g práškového cukru., 20 g škrobovej múčky., 200 g mletého maku., 80 g hrozienok., 
Z masla, múky, cukru, vajca a zo štipky soli vypracujeme hladké cesto, ktoré zabalíme do fólie a necháme v chlade odstáť asi 30 minút. Cesto vyvaľkáme na okrúhly plát, dáme do tortovej formy a 20 minút pečieme vo vyhriatej rúre.
Plnka: Tvaroh vymiešame s vajcami, smotanou a rumom. Pridáme škrobovú múčku a cukor Nakoniec vmiešame mak s hrozienkami. Tvarohovo makovú plnku natrieme na predpečený korpus a dopečieme cca 20 minút.
  

Tvarohová bábovka

6 vajec., 1 hrnček práškového cukru., 1 hrnček masla., 1 vanilkový cukor., 1 hrnček mäkkého tvarohu., 1 hrnček polohrubej múky., 1 prášok do pečiva., 
Bábovkovú formu potrieme maslom a vysypeme múkou. Do dvoch misiek rozdelíme bielky a žĺtky, z bielkov a z tretiny práškového cukru vyšľaháme tuhý sneh. Maslo, zvyšný práškový cukor, vanilkový cukor a žĺtky vyšľaháme a pridáme tvaroh. Do plnky napokon pridáme múku a prášok do pečiva. Formu naplníme a pečieme na 180 stupňoch C približne 45 minút.

24. novembra 2012

Kačica so smotanovou kapustou

1 kačica., soľ., celá rasca., 4 lyžice oleja., 2 lyžice medu., 1 lyžička mletej červenej papriky., 1 cibuľa., 500 g kyslej kapusty., cukor., 200 g kyslej smotany., 300 g hrozna., 
Kačicu očistíme, umyjeme a osušíme. Nasolíme ju, posypeme rascou, vložíme do pekáča a podlejeme trochou vody. V miske rozmiešame dve lyžice oleja s medom a paprikou. Kačicu vložíme do rúry a pri 190 stupňov C ju necháme piecť. Počas pečenia ju polievame pripravenou paprikovou pastou. Cibuľu ošúpeme, nakrájame nadrobno a orestujeme na rozohriatom zvyšnom oleji v kastróle. Pridáme kapustu a pod pokrievkou necháme dusiť. Keď je takmer mäkká, podľa chuti ju dosladíme. Vmiešame do nej smotanu s opláchnutými guľôčkami hrozna a odstavíme. Keď je kačica mäkká, pridáme k nej kapustu so smotanou i hrozno a ešte ju dopečieme.

7. novembra 2012

Plnené chlpaté knedle s kyslou kapustou

800 g uvarených zemiakov., 2 vajcia., soľ., 70 g krupice., 250 g hrubej múky., 400 g kyslej kapusty., 30 g masti., mleté čierne korenie., 30 g údenej slaniny., cibuľa., klobásku., 
Zemiaky uvaríme deň vopred v šupke. Olúpeme a postrúhame ich na dosku. Pridáme krupicu a múku, osolíme a rozmiešame s dvoma vajcami. Vypracujeme tuhšie cesto, ktoré rozvaľkáme a pokrájame na štvorce, ktoré plníme pripravenou klobásou (môže byť aj párok alebo údené mäso). 
Knedle dobre uzatvoríme, zaguľatíme a dáme variť do slanej vody. Varíme približne 10 minút, pokiaľ nevyplávajú na povrch. Podávame s udusenou kyslou kapustou, poliate roztopenou masťou a slaninkou alebo udusenou cibuľkou.

Sviečková

1 kg hovädzieho mäsa., 350 g mrazenej zeleniny na sviečkovú (mrkva a petržlen)., 1/2 zeleru buľvy., 2 cibule., ocot., 2 bobkové listy., mleté čierne korenie., soľ., olej.,  500 ml smotany na varenie., hladkú múku., horčicu., knedľa., 
Mäso nakrájame na pláty, jemne naklepeme okoreníme, osolíme, natrieme horčicou. Na rozohriatom oleji sprudka opečieme z oboch strán a vyberieme. Zeleninu na sviečkovú, zeler a cibuľu, nakrájame na kocky a dáme do výpeku dusiť. Prilejeme vodu, okoreníme, osolíme a pridáme bobkový list. Pridáme opečené mäso a necháme variť dokiaľ nezmäkne. Keď je už mäso mäkké vyberieme ho von. Vyberieme tak isto bobkový list. Zeleninu s vývarom rozmixujeme ponorným mixérom. Pridáme znovu bobkový list a zahustíme smotanou v ktorej sme rozmiešali hladkú múku, necháme prevrieť. Podľa potreby dochutíme octom, korením, soľou prípadne horčicou. Na tanier uložíme knedle, mäso a prelejeme pripravenou omáčkou.

Morčacina na jablkách

600 g morčacích pŕs., 4 jablká., 125 ml smotany., 250 ml bieleho vína., 1 KL citrónovej šťavy., 2 PL cukru., 2 PL oleja, 1 KL škorice., 2 KL chrenu., mleté čierne korenie., soľ.,
Morčacie mäso pokrájame na medailóniky. Rukou ich zľahka naklepeme, osolíme, okoreníme. Medailóniky z každej strany rýchlo opečieme na oleji a uložíme do misy. Jablká nakrájame. Víno uvaríme so 125 ml vody, s cukrom, škoricou a citrónovou šťavou. pridáme jablká a podusíme asi 3 minúty. Vyberieme a necháme odkvapkať. Výpek zriedime vývarom z vína. Vmiešame chren, smotanu a chvíľu ešte povaríme. Posolíme, okoreníme. Mäso obložíme jabĺčkami a prelejeme omáčkou.

Pečená kačka s jablkami

50 ml bieleho vína., 30 g masla., 5 zelených jabĺk., 2 PL kryštálového cukru., 1 kačicu., drvenú rascu., soľ., rozmarín na ozdobenie.,
Kačicu najskôr umyjeme a osušíme. Potom ju naplníme dvoma očistenými a nakrájanými jablkami, dáme do pekáča a vložíme do zohriatej rúry na 200 stupňov C. Keď sa mäso pôsobením tepla uzavrie, vyberieme ho, osolíme, posypeme drvenou rascou a podlejeme trochou vody. Prikryjeme alobalom a pečieme domäkka. Niekoľkokrát počas pečenia polievame výpekom. Medzitým umyjeme zvyšné jablká a zbavíme jadrovníkov. Vložíme ich do väčšieho hrnca, pridáme maslo, cukor, víno a dusíme, až kým sú jablká polomäkké. Takto pripravené ich tesne pred dopečením kačky pridáme do pekáča. Všetko necháme v rúre asi 10 minút prejsť. Podávame s červenou kapustou a knedličkami. Ozdobíme vetvičkami rozmarínu.

6. novembra 2012

Kačica na víne

2,5 dl červeného vína., 2 jablká., 1 kačicu (cca 1 kg)., 1 cibuľu., mleté čierne korenie., mletú rascu., soľ.,
Umytú, očistenú kačicu zvonka a zvnútra osolíme. Vložíme do pekáča, posypeme korením, rascou, do dutiny vložíme umyté a prekrojené jablká, podlejeme vodou a prikryjeme alobalom. Dáme do rúry a pri teplote cca 200 stupov C pečieme asi 30 minút. Potom kačicu otočíme, časť výpeku odoberieme, podlejeme polovicou vína a pečieme ďalších 30 minút. Mäso pravidelne podlievame výpekom počas celej doby pečenia. Po hodine kačicu vyberieme a vložíme do hlbšej servírovacej misy. Odoberieme mastnú časť výpeku, dáme na panvicu a opečieme na ňom nadrobno nakrájanú cibuľu. Zalejeme zvyšným vínom a za stáleho miešania varíme, kým sa asi polovica šťavy neodparí. Výslednou omáčkou polejeme kačicu, ktorú tesne pred podávaním môžeme ozdobiť jablkami.

Pečená hus na hrášku

400 g husacieho mäsa., 200 g ryže., 200 g sterilizovaného hrášku., 60 g masti., soľ.,
Husacie mäso vložíme do hrnca s osolenou vodou a varíme domäkka. Umyjeme ryžu, zalejeme vývarom z mäsa a pomaly dusíme. Potom ju zmiešame s hráškom. Väčší pekáč vymastíme, dáme doň uvarené husacie mäso, navrstvíme ryžu zmiešanú s hráškom a pokvapkáme masťou. V rúre zohriatej na cca 180 stupňov C zapekáme asi dvadsať minút.

Husacia pečeň na ovocí

400 g husacej pečene., 2 hrušky, 2 PL husacej masti., 1 dl bieleho vína, 1 jablko., 1 pomaranč, 1 cibuľu., mleté čierne korenie., soľ.,
Vo väčšej panvici rozohrejeme masť, na ktorej speníme nadrobno pokrájanú cibuľu. Husaciu pečeň nakrájame na rovnomerné plátky a poukladáme ich na spenenú cibuľu. Hrušky, jablko a pomaranč očistíme, nakrájame na kocky a pridáme k pečeni. Celé podlejeme vodou a dusíme, až kým pečeň nezmäkne. Potom plátky osolíme, okoreníme, zalejeme vínom a zhruba 10 minút necháme ešte na malom ohni podusiť.

Zázvorová kačica

100 g póru., 50 g zázvoru., 5 PL ananásovej šťavy., 4 PL sójovej omáčky, 3 PL oleja., 2 plátky ananásu., 1 kačicu., 1 KL škrobovej múčky., 1/2 l bieleho vína., korenie., soľ.,
Kačicu rozdelíme na 8 častí a osolíme. Na panvici zohrejeme olej, na ktorom asi 10 minút opekáme naporciovanú kačicu. Zázvor ošúpeme a nadrobno nastrúhame, pór nakrájame na rovnomerné kolieska. Kačicu vyberieme z panvice a na výpeku opražíme zázvor s pórom. Pridáme víno, sójovú omáčku, korenie, kačicu a spolu dusíme 15 minút. Potom kačicu z panvice opäť vyberieme. Omáčku prepasírujeme, zahustíme škrobovou múčkou rozmiešanou v ananásovej šťave a necháme zovrieť. Pridáme ananás nakrájaný na kúsky, jednotlivé porcie kačice, všetko spolu ohrejeme a podávame.